شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

استان تهران

Print This Post Print This Post

تهران –

شهرهای استان :دماوند – شهریار – شمیرانات – رباط کریم – ری – اسلامشهر – تهران – ورامین – پاکدشت – فیروزکوه

تهران؛ مهم ترین منطقه ایران است و به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نقش مهمی در میان سایر مناطق کشور ایفا می کند. شهرستان تهران از شمال به شمیرانات، از جنوب به شهرستان ری، از خاور به شهرستان دماوند و از باختر به شهرستان کرج محدود می شود. صنایع تهران؛ گستره گوناگونی از صنایع مختلف را در بر می گیرد و بازرگانی نیز در این شهرستان از رونق بسیار زیادی برخوردار است. صادرات و واردات داخلی و خارجی در این شهرستان به وفور به چشم می خورد و افراد زیادی به شغل بازرگانی و تجارت دراین منطقه اشتغال دارند. گردشگری شهرستان تهران به لحاظ مناسبات صنعتی این منطقه و جمعیت زیاد آن از رونق خوبی برخوردار است. طبیعت زیبای شهرستان های اطراف تهران از جمله دامنه های زیبای کوه دماوند و دشت های مجاور آن، ارتفاعات و رودخانه های متعدد؛ مناطق طبیعی و تفریحی شهرستان تهران را تشکیل داده اند. پایتخت بودن شهر تهران در طی 200 سال گذشته، سبب شده مکان های متعدد تاریخی و سیاسی در این منطقه به وجود آیند که ازارزش های خاص گردشگری برخوردارهستند. کاخ ها و ارگ ها که بیش تر در دوره های قاجاریه و پهلوی ساخته شده اند، خانه ها و باغ های قدیمی که برخی از آن ها به صورت موزه در معرض دید مردم قرار گرفته، مساجد تاریخی و کلیساهای متعدد و قدیمی به همراه ده ها نگارخانه، موزه، و … ،از مکان های دیدنی و تاریخی شهرستان تهران به شمار می آیند.

مکان های دیدنی و تاریخی

تهران به عنوان پایتخت ایران، علاوه بر مرکزیت سیاسی، اصلی ترین قطب فرهنگی و اقتصادی ایران نیز به شمارمی آید. وجود امکانات و جمعیت زیاد سبب تمرکز مراکز تفریحی و گردشگری زیادی در این ناحیه شده است. مهم ترین نمایشگاه ها، سالن های سینمایی، مراکز اقامتی، مراکز بازی و تفریح، فرهنگ سراها و سالن های مجهز ورزشی دراین شهرستان وجود دارند.

طبیعت زیبای شهرستان های اطراف تهران از جمله دامنه های زیبای کوه دماوند و دشت های مجاور آن، ارتفاعات توچال، رودخانه کرج و جاجرود، دریاچه امیرکبیر و لتیان، آبشار دوقلو و ییلاقات دربند و درکه و… از مناطق طبیعی – تفریحی شهرستان تهران به شمار می آیند. مکان های متعدد تاریخی و سیاسی نیز دراین منطقه وجود دارند که از ارزش های گردشگری برخوردارهستند. کاخ ها و ارگ ها که بیش تر در دوره های قاجاریه و پهلوی ساخته شده اند، خانه ها و باغ های قدیمی که برخی از آن ها به صورت موزه در معرض دید مردم قرار گرفته، مساجد تاریخی و کلیساهای متعدد و قدیمی به همراه ده ها نگارخانه، موزه، و… از مکان های دیدنی و تاریخی شهرستان تهران به شمار می آیند.

صنایع و معادن

صنایع شهرستان تهران به دو دسته دستی و صنعتی تقسیم می شود. صنایع دستی (کارگاه های هنری) منبت کاری، خطاطی، قالی و گلیم بافی، خاتم سازی، قلم زنی، طراحی، کاشی و سرامیک سازی، نقاشی و مجسمه سازی از صنایع و هنر دستی دیرینه و سابقه دار در تهران هستند که تا به حال اصالت آن ها تا حدودی حفظ شده است.

صنایع ماشینی و کارخانه ای تهران گستره گوناگونی از صنایع را در بر می گیرد. مهم ترین گونه های آن عبارتند از: صنایع تولید وسایل نقلیه، ماشین سازی، ساخت تجهیزات کارخانه ها، ریخته گری و آهنگری، نورد و تغییر شکل فلزات، صنایع غذایی و قند، صنایع نساجی و چرم، صنایع سلولزی، صنایع شیمیایی و دارویی، صنایع کانی غیر فلزی، صنایع فلزی، صنایع برق و الکترونیک، و صنایع متفرقه. هم چنین معادن فعال این شهرستان عبارتند از: معدن کائولن کریتون، معدن سیلیس مبارک آباد، کوارتزیت و سنگ های ساختمانی، ماسه ریخته گری و سیلیس، سنگ آهک، معدن، منگنز و آهن، سنگ گچ، نیتونیت و خاک صنعتی. معادن یاد شده توسط دستگاه های اداری و دولتی مانند شرکت تامین ماسه و ریخته گری تهران و شرکت سهامی کل معادن ایران مورد استخراج و بهره برداری قرار می گیرند.

کشاورزی و دام داری

بخش کشاورزی از جایگاه خوبی در بافت اقتصادی شهرستان تهران برخوردار است اما درمقایسه با دیگر بخش ها، سهم ناچیز و اندکی را به خود اختصاص داده است. دلایل عمده محدودیت کشاورزی در شهرستان تهران از یک سو به محدودیت های طبیعی و از سوی دیگر به رویکرد صنعتی این منطقه و تبدیل زمین های کشاورزی مرغوب به مناطق مسکونی و صنعتی بازمی گردد. با این حال در محدوده خدماتی شهرستان تهران، زمین های مزروعی و باغ هایی وجود دارد که همه گونه محصولات در آن ها کشت و برداشت می شود. در شهرستان تهران دام داری بیش تر به صورت صنعتی و در حومه شهر جریان دارد و واحدهای صنعتی دام داری تولید کننده گوشت، شیر و فرآورده های دامی و لبنی هستند. واحدهای پرورش طیور نیز بیش تر به صورت صنعتی و در اطراف تهران دیده می شوند که این واحدها بر طرف کننده قسمتی از نیازهای ساکنین هستند. هم چنین تمام ارتفاعات شمال تهران (البرز مرکزی) دارای پوشش گیاهی مرتعی بوده که درتابستان ها علاوه بر دام داران محلی مورد استفاده چرای احشام دام داران متحرک و نیمه متحرک مناطق ورامین، جنوب تهران، شهریار و اشتهارد قرار می گیرد.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

درباره وجه تسمیه نام تهران برخی ازمحققین بر این باور هستند که چون اهل تهران زمانی که دشمن حمله می کرد به ‹‹ته ران›› یعنی زیرزمین می رفته اند؛ منطقه به این نام موسوم شده است. برخی از تاریخ نگاران نیز معتقدند تهران جزو شهر قصران ری بود و روستای بالاتر از آن مهران نام داشته است. «ران» به معنای دامنه است، مهران دامنه بالایی و قصران دامنه پایینی رشته کوه البرز بوده است. کسروی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده است که تهرام (تارم ـ کهران ـ گهران ـ گهرام ـ جهرم) به معنای منطقه گرمسیر و شمیران (شمیرام ـ شمیرم ـ شمیلان ـ سمیران ـ سمیرم) به معنای منطقه های سردسیراست و نام تهران به معنای منطقه گرمسیری به کار می رفته است. برخی دیگر نیز واژه تهران را از «طهر» به معنای پاکی می دانند و گویند به دلیل وجود رودخانه های فراوان و آب بسیار در این منطقه به آن «طهران» گفته می شده است. تهران امروزی که در ردیف یکی از پر جمعیت ترین استان های جهان قرار دارد، فراز و نشیب های تاریخی فراوانی را پشت سر گذاشته است. ‹‹طهران›› که زمانی روستای کوچکی بیش نبوده، امروزه به «تهران بزرگ» با بیش ازده میلیون نفرجمعیت تبدیل شده است.

درنخستین حرکت های گسترش تهران در مسیر شهر شدن، یعنی ساختن برج و باروهای شاه طهماسبی، که بی تردید مقطعی تاریخی است، روستای کهن سابق، از گم نامی به درآمد و در دوره های بعد تا پایان حکم رانی زندیه شهرکی نام آورشد. تهران به گونه یک دهکده منطقه شمال ری و جنوبی ترین دهکده قصران، در تاریخ پیش از اسلام دارای پیشینه ای نامشخص است اما در پیوند با روستاهای شمالی ری و از آن میان «مهران» بررسی شده است. به دلیل دیرینگی و آبادانی شهرری، روستاهای اطراف آن کم و بیش در شرایط پیشرفته ای روزگار گذرانده اند. از تهران به طور خاص، در سده های نخستین هجرت نام و نشانی در آثار و منابع نیامده است و در قرن چهارم و متون آن زمان نیز از تهران سخنی دیده نمی شود. آن زمان براساس نوشته ها، شهرت دو روستای «دولاب» (محله ای در خاور تهران کنونی) و «علی آباد» (اطراف ایستگاه راه آهن تهران) بیش تراز دهکده تهران بوده است. حتی در دوره سلجوقیان، روستای طرشت (خیابان آزادی کنونی) اعتباری داشته و خواجه نظام الملک شافعی مذهب، برای شنیدن درس مدرس شیعی به آن جا می رفته است.

حفاری های باستان شناسی در روستاهای قدیمی قیطریه و دروس، سلطنت آباد، ری، کوه بی بی شهربانو و دیگر مراکز تمدن کهن پهنه تهران امروزی، نشان دهنده آن است که این مراکز داستانی کمابیش مستقل از تهران دارند. براساس تحقیقات؛ این روستا از قرن ششم هجری به این سو، اندک اندک دارای نام و نشان شده ومورخان و جغرافی دانان مسلمان ایرانی و غیر ایرانی، از آن سخن به میان آورده اند. تهران به عنوان روستایی نه چندان معتبر در شمال ری، در دوره علویان زیدی طبرستان و سامانیان و آل بویه حیات اجتماعی خود را به عصر غزنویان رساند. به ویژه در عهد آل بویه، ری یکی از دو پایتخت این سلسله بوده است. خون ریزی سلطان محمود غزنوی در ری و فرار ساکنان آن به کوهستان های قصران و سکونت اجباری در روستاهای شمالی و از آن میان در روستاهای پهنه تهران، در پاره ای منابع آمده است.

تهران تا اندازه ای توسعه یافت که در دوره مغولان منطقه ای شناخته شده بود و در دوره ایلخانان، از لحاظ نظامی و سوق الجیشی پایگاهی با اهمیت به شمار آمد. پس از ویران گری های مغولان و مهاجرت ساکنان ری و شاید روستاهای اطراف، روز به روز بر گسترده گی تهران افزوده شد به طوری که در دوره تیموریان تهران به شهرکی درون باغ و بستان های دل پذیر تبدیل شده بود که ساخت بناهایی در بیرون ازآن, نیز شروع شده بود. دراوایل سلطنت صفویه تهران حیاتی نیمه شهری یافته بود که از لحاظ کالبدی و خصوصیات شهری وضع جدیدی را طلب می کرد. با شهر شدن تهران هرچند باغ های موجود در آن تا زمان پایتختی باقی ماند، اما توسعه سکونت درآن فزونی یافت. تهران در دوره شاه طهماسب اول با پیدا کردن برج و بارو حالت ‹‹بلد اسلامی›› را پیدا کرد و به مرور با ایجاد دوازده محله و چهار امام زاده، مرمت بازارچه ها و مساجد، اقامت مردم اطراف و اکناف در آن و سکونت دادن قوای نظامی صورت کاملا جدیدی به خود گرفت. در دوره پایانی صفویه جنبه حکومتی و سیاسی و نظامی شهر تهران بر وضع اقتصادی و فرهنگی آن پیشی گرفت. به گونه ای که در عصر نادری اردوگاه نظامی شد و ساکنان آن اکثرا غیر بومی و دارای پیشه های غیر تولیدی بودند.

ییلاق های شمالی تهران همواره حاکمان و امیران و حتی پادشاهان را به سوی خود فرا می خواند و تابستان های گرم آنان را در تهران به بهار زیبا مبدل می کرد و گاه علاقه به این ییلاق ها به اندازه ای بود که گمان ایجاد پایتخت را در تهران فراهم می کرد به گونه ای که در دوره کریم خان زند، مورخان به آن اشاره کرده اند. به دلایل متعدد اجتماعی، این فرصت برای آغا محمد خان سرسلسله قاجاریان فراهم آمد و تهران، به صورت پایتختی درآمد که نه تنها دو سلسله بر آن سلطنت کردند بلکه به عنوان مقر حکومت جمهوری اسلامی، هم اکنون یکی از مراکز بزرگ جهانی شده است. استان تهران هم اکنون دارای 10 شهرستان است و شهر تهران پرجمعیت ترین و پررونق ترین شهر کشور را در برگرفته است . تهران در طول یکصد سال اخیر شاهد حوادث بسیار مهمی بوده که تاثیر بسیار زیاد و عمیقی در حیات سیاسی اجتماعی ایران داشته است .

ازمهم ترین این حوادث می توان به واقعه انقلاب مشروطه , کودتای رضاخانی , اشغال تهران توسط قوای متفقین در جریان جنگ جهانی دوم , نهضت ملی نفت , کودتای آمریکایی 28 مرداد , قیام مردمی پانزده خرداد به حمایت از نهضت امام خمینی (ره) اوج گیری انقلاب اسلامی و تظاهرات میلیونی مردم تهران و سایر شهرها , فرار محمدرضا پهلوی شاه مخلوع در 26دی ماه 1357 و سرانجام ورود امام خمینی (ره) در روز 12 بهمن 1357 و پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 اشاره کرد .

مشخصات جغرافیایی

تهران در دامنه رشته کوه های البرز مرکزی به سمت شمال، جنوب، خاور و باختر گسترش یافته و در حال حاضر در مسیری قرار دارد که از همه جهات با راه های درجه یک آسفالته به سایر مراکز استان ها وصل می شود. شهرستان تهران از شمال به شمیرانات، از جنوب به شهرستان ری، از خاور به شهرستان دماوند و از باختر به شهرستان کرج محدود می شود. شهر تهران مرکز شهرستان تهران و پایتخت ایران است که از نظر جغرافیایی بین 51 درجه و 17 دقیقه تا 51 درجه و 33 دقیقه درازای خاوری و بین 35 درجه و 37 دقیقه تا 35 درجه و 37 دقیقه پهنای شمالی و بلندی بین 1100 متر تا 1500 متر واقع شده است. سرتاسر ناحیه شمال باختری تهران یعنی شمال بخش کن به ارتفاعات البرز محدود می شود، اما بقیه کوه های شمال تهران در ناحیه شمیرانات واقع شده اند. رودخانه های دارآباد، درکه، کن، سرخه حصار و جعفر آباد از مهم ترین رودخانه های این منطقه هستند. آب و هوای قسمت جنوبی تهران به طرف شهر ری متمایل به گرم و خشک، قسمت مرکزی معتدل و هوای ناحیه شمالی آن متمایل به سرد است. پوشش گیاهی شهرستان تهرا ن ازانواع رستنی ها شامل درختان و درختچه ها و گیاهان دارویی و صنعتی تشکیل می شود. برخی قسمت های تهران دارای جنگل های مصنوعی و طبیعی با ارزش گردشگری هستند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.